Email: egitimciyiz@alternatifegitimciler.com

İNDİRİM Tüm Eğitimlerimizde İNDİRİM EĞİTİMLER

HomeGenelÇOCUKLAR İÇİN SOSYAL MEDYA SÖZLEŞMESİ

ÇOCUKLAR İÇİN SOSYAL MEDYA SÖZLEŞMESİ

Sosyal Medya sebebiyle her an her şeyden haberdar olabiliyoruz. her ne kadar avantajlı görünse de bu durum, özellikle çocuk yetiştirirken bir çok soruna ve endişeye de sebep olabiliyor.

Çocukları sosyal medya konusunda engellemek çok zor, çok doğru da değil. Artık bu alandan bağımsız bir hayat yok. Ancak sosyal medya ile ilişikilerini kontrol etmek nispeten mümkün. Tabii yine ailenin yakın ilgisi, yönlendirmesi, bağı ve takibi ile..

Aşağıda bu konuda sorun yaşayan anne ve babalar için işe yarayabilecek birkaç öneri paylaşıyorum. Aynı zamanda yazının içerisinde uygulayabileceğiniz indirilebilir dokümanları da bulacaksınız. 

Öncelikle çocuğun teknolojiye tüm erişimini kısıtlamayın. Onun yerine teknolojiyi olumlu ve güvenli kullanmayı gösterin. Peki nasıl yapabilirsiniz?

 •  
 • -Kişisel bilgilerin ne olduğunu öğretin. Güvenliği açısından sosyal medya v.b. internet mecralarında isim, soy isim, yaş, adres, ebeveyn adları, okul, bulunduğu bölge gibi bilgileri KESİNLİKLE paylaşmaması gerektiğini öğretin.
 
 1. -Akıllı telefonlarında ya da internette zaman geçirmek istediğinde seveceği, eğleneceği ancak işine de yarayacak, ilgi alanları edinmesini sağlayacak uygulamalar bulmasına rehberlik edin. Böylece teknolojinin yalnızca sosyal medyadan ibaret olmadığını gösterin. İlgisini çekecek faydalı yazılımlar mutlaka vardır.
 2.  
 3. -Çocuğunuz sosyal medya hesabı açacak yaşta ise ve açmak istiyorsa nasıl kullanacağı ile ilgili eğitin. Gizlilik ve güvenlik ayarlarını birlikte kontrol edin, izinsiz etiketlenme, bahsetme gibi özelliklerin kapalı olmasına dikkat edin. Hesapların herkese açık olmamasına, takip isteklerinin izne tabi olmasını sağlayın. Gizlilik ve güvenlik ayarlarının detaylarıyla bir çok sıkıntılı durumu engellemeniz mümkün. Bunu çocuğunuzla birlikte konuşarak sıkı şekilde düzenleyin. 
 4.  
 5. -Sosyal medyada gördüğü ve okuduğu her şeyin gerçek olmadığını, tanımadığı kişileri ağına eklememesi gerektiğini anlatın. 
 6.  
 7. -Dijital ortamda hiçbir şeyin silinmediğini ve kaybolmadığını, paylaştığı her şeyin dijital izinin daima kalıcı olduğunu anlatın. Bu yüzden paylaşımlarımızda ahlak ve nezaket kurallarını gözetmemiz gerektiğini vurgulayın. 
 8.  
 9. -Rahatsız edici bir durumla karşılaştığında derhal ebeveyn ya da öğretmenlerine bildirmesi gerektiğini öğretin.
 

Ama bunların hepsinden önce birlikte bu paylaşımları yapacağınız güven ortamını sağlamış olmalısınız elbette. 

 

Tüm bu kuralları yazılı olarak aktarabileceğiniz bir anlaşmada toplamanız bu meseleyi ciddiye aldığınızı göstermek için iyi bir yol olabilir. Buraya tıklayarak, çocuğunuzla sosyal medya kullanımı kuralları üzerine kullanabileceğiniz örnek bir anlaşmayı indirip kullanabilirsiniz. İnternet güvenliği anlaşması

Aşağıda, sosyal medya kuralları konusunda kısa hatırlatmalar içeren renkli afişi çocuğunuzun odasına, sınıfınıza, v.b yerlere asabilir, her an aklında olması için kuralları görünür hale getirebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA AFİŞ VE SÖZLEŞME çıktılarını almak için tıklayınız.