Email: egitimciyiz@alternatifegitimciler.com

İNDİRİM Tüm Eğitimlerimizde İNDİRİM EĞİTİMLER

HomeGenelHATANIN KIYMETİNİ BİLİN! ÇIKTISINI ALIN,ODANIZA ASIN!

HATANIN KIYMETİNİ BİLİN! ÇIKTISINI ALIN,ODANIZA ASIN!

Çocukların hayat tecrübesi edinmesinde hata önemli bir öğretici.

Ancak bunun bir öğretici haline gelebilmesi için hatalarımıza bakış açımızın nasıl olduğu çok önemli. Hata, beraberinde yalnızca bir suçluluk duygusunu getiriyor ve bir daha benzer bir şeyi denemeyi engelliyorsa, bakış açısını değiştirmek gerekir. Hata yapmak insan hayatının bir parçasıdır.

Beşer şaşar!

Hata kıymetli bir öğretmen. Özellikle çocukları hata yaptıkları durumda doğru biçimde yönlendirmek hayat tecrübesi edinmeleri açısından da  son derece değerli. Çocuklar hayatı yaşayarak öğrenir. Doğrunun doğru olduğunu da hata yaptıklarında öğreniyorlar. Bu yüzden hatalar kıymetli yaşam deneyimleri. Çocuğumuza hatalarından öğrenmeyi ve kendine dersler çıkarmayı öğretmek, ona gelişim sürecinde kazandıracağımız en büyük değerlerden biri.

Aşağıdaki durumların farkına vararak çocuğun  hatalarından öğrenmesine rehberlik edebilirsiniz:

  • Hata yaptığını farkedemiyor olması
  • Hata yaptığında kendine acımasızca yargılaması
  • Hata yaptığında kendini affedememesi
  • Hatasını önemsemeden tekrar etmesi,
  • Hata yaptığında suçu sürekli başkalarında araması

 

Aşağıdaki posteri evinize, çocuğunuzun odasına, okulunuza, sınıfınıza asarak hatalarla ilgili farkındalık yaratabilirsiniz. (Sağ tıklayarak farklı kaydet ile)

Önemli bir tavsiye;

Kriz anlarında hemen hatalarla ilgili konuşup ders vermeye çalışmak etkili olmayacaktır. Beyin o sırada verilen mesajı algılamak için uygun değildir. Ortalık sakinleştikten sonra uygun bir zamanda, değerli bir sohbetle, hatanın üzerine konuşup değerlendirme yapmak her zaman daha çok işe yarar. Bu tür sohbetlerden sonra, çocuğunuzun yaşına göre,  benzer bir renkli hata afişi tasarlamasını ondan isteyebilirisiniz. Tasarladıkları afişleri görebilecekleri uygun bir yere asıp sık sık görüş alanında karşılaşmaları farkındalıklarını arttıracaktır.